انواع فروشندگی طلا

انواع فروشندگی طلا

 

فروشنده طلا و جواهر

 

فروشنده طلا و جواهر کیست ؟

فروشنده طلا و جواهر کسی است که فلزات و سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی و ابزارآلات مورد نیاز طلا فروشی را بشناسد و از عهده عیارسنجی و محک زدن فلزات و توزین آنها برآمده و کنترل و بازرسی مراحل عیارسنجی را انجام داده و از عهده محاسبات کلی معاملاتی طبق استانداردهای داخلی و خارجی برآید.

 

انواع فروشندگی طلا 

  1.  فروشندگی بنکداری 
  2.  فروشندگی کیفی
  3.  فروشندگی جز (مغازه داری)

 

1- فروشندگی بنکداری
به فروشنده ای بنکدار اتلاق می گردد که کارهای تولیدی کارخانجات طلاسازی را در وزن های بالا خریداری نموده و به صورت عمده در اختیار مشتریان خود قرار می دهد. 

فروشندگی بنکداری

هر فروشنده بنکدار سود خود را به صورت درصدی به اجرت ساخت اضافه می کند که معمولاً بین 10 تا 20 درصد اجرت هر گرم است.


2- فروشندگی کیفی
فروشنده هایی دیگر وجود دارد که کار بنکدار را به صورت سیار انجام می دهد، به این فروشندگان اصطلاحاً کیفی گفته می شود و کار را در مغازه ها ارائه می کنند. 

فروشندگی کیفی

این فروشندگان کارت و مجوز رسمی از اتحادیه طلا و جواهر دارند و بدون داشتن این مجوز از رسمیت کامل برخوردار نیستند.

 

3- فروشندگی جزء (مغازه داری)
در این نوع فروشندگی طلاهای خریداری شده از بنکدار  و یا کیفی به صورت جزئی به معرض فروش می رسد.

فروشندگی جزء (مغازه داری)

 

برای این نوع فروشندگی (مغازه داری) پنج عامل باید فراهم گردد تا به سهولت بتوان قیمت فروش را محاسبه کرد :

 

1- قیمت روز طلا
قیمت روز طلا یا مظنه یا فی طلا هر سه به یک معنی می باشد. 
قیمت طلا بر اساس هماهنگی لازمه بین اتحادیه طلا و جواهر با بانک مرکزی ایران مشخص می گردد و همچنین تغییر در اوضاع سیاسی و نحوة ثبات اقتصادی در آن دخیل است، بطوریکه همزمان با افزایش نابسامانی سیاسی و اقتصادی در هر کشوری قیمت طلا نیز بعلت پشتوانه بودن آن در حال افزایش خواهد بود. 
در ایران مظنه را براساس یک مثقال طلای عیار 705 یا 17 عنوان می کنند که فروشنده می تواند آنرا تبدیل به گرم و هر عیار مورد نیاز خود نماید. 
نکته : قیمت یک گرم طلای 18 عیار آب شده نیز بعنوان مظنه استفاده می گردد. 


2- اجرت
به مقدار پولی که بابت هر گرم ساخت به سازنده آن قطعه و یا کلاً به بنکدار و یا کیفی پرداخت می گردد ، اجرت ساخت می گویند. اجرت ساخت میزان کار و زحمتی است که سازنده بر روی طلا انجام داده است و بسته به این که طلا با ماشین و قالب آماده تهیه شده یا کار دست بوده باشد متفاوت است. طبیعی است که هر چه ظرافت، سلیقه و هنر بیشتری به کار رفته باشد، اجرت بیشتری هم دارد.

 

نکته 1 : در بیشتر اوقات زمانی که نرخ طلا نوسان پیدا می‌کند اجرت ساخت معمولاً ثابت می باشد به‌جز کارهایی که اجرت ساخت در آنها درصدی لحاظ می شود. به‌طور مثال ممکن است فروشنده به شما بگوید اجرت ساخت انگشتری 5.000 تومان به همراه 3 ٪ می باشد. حال اگر در آن لحظه نرخ طلا مثلا 149.000 تومان باشد اجرت ساخت آن کار به این صورت محاسبه می شود:
149.000×%3+5.000=9.400
9.400 تومان اجرت ساخت هر گرم آن انگشتر  

 

نکته 2 : در کشورهای اروپایی نوع کار اجرات دارد، یعنی اجرت را با فلز نمی سنجند، بلکه کار انجام شده می سنجند. ولی در ایران یک نوع کار برروی دو فلز اجرتهای متفاوتی دارد. مثلاً کار قلمزنی برروی طلا گرمی 4000 ریال و برروی نقره گرمی 400 ریال می باشد.

 

3- وزن مصنوع : 
ترازوی زرگری وسیله ای جهت توزین طلا و جواهرات در طلا فروشی ها و زرگری ها می باشد ، ترازوی زرگری كه در فروشگاه های طلا فروشی مورد استفاده قرار می گیرد دارای دقت یك صدم گرم می باشد ولی در مواردی دارای دقت یك هزارم گرم است ، ترازوی زرگری با دقت یك هزارم گرم بیشتر در زمان ساخت طلا مورد استفاده قرار می گیرد.
طلا فروشی ها باید از ترازو دیجیتالی استفاده کنند كه دارای واحد های وزنی گوناگونی باشند كه كاربر بتواند بر اساس واحد های دلخواه توزین را انجام نماید . در صنف طلا فروشی در توزین طلا از واحدهای مثقال ، اونس و به صورت رایج از گرم استفاده می گردد.
در صنف طلا فروشی وزن رایج برای ظرفیت كل ترازو ، ظرفیت 3 كیلو گرم می باشد.

 

4- سود فروشنده : 
عرف عام در بازار 7% می باشد 7 ٪ سود فروشنده ،  سودی که فروشنده‌ی طلا بابت فروش آن برای خود منظور خواهد کرد که به مبلغ تمام شده اضافه خواهد شد و در هر شرایطی این سود ثابت می باشد. به‌عنوان مثال اگر مبلغ تمام شده 1.000.000 تومان باشد با سود فروشنده 1.070.000 تومان خواهد شد.

 

5- مالیات بر ارزش افزوده :

در حال حاضر مالیات بر ارزش افزوده معادل با 9٪ مبلغ کل می باشد که به مبلغ نهایی افزوده می شود. به‌عنوان مثال اگر طلایی با سود فروشنده 1.070.000 تومان شود با اضافه شدن مالیات مبلغ 1.166.300 تومان خواهد شد.

 

حال با داشتن این پنج  عامل می توان قیمت فروش طلا را به سهولت محاسبه نمود.

 

فرمول محاسبه قیمت فروش طلا

 

فرمول قیمت فروش طلا

نکته:  برای راحتی بیشتر خوانندگان و جلوگیری از ابهامات ، فرمول را بر اساس محاسبه روی ماشین حساب ذکر می‌کنیم
 

نرخ طلا + اجرت ساخت × وزن × 7٪  + = × 9٪ + =

 

مثال : اگر قیمت یک گرم طلا 18 عیار 190.000 تومان باشد و این مصنوع زنجیر ایتالیاتی باشد با اجرت 25000 تومان و وزن مصنوع 156/7 گرم باشد ، قیمت فاکتور شده برای خریدار را اگر سود فروشندگی را 7% و نرخ مالیات بر ارزش افزوده را 9% در نظر بگیرم حساب کنید ؟

 

 

 

 

 

منبع :  بخشی از کتاب فروشنده حرفه ای طلا و جواهر شو

 

آموزش فروشندگی طلا و جواهر

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید