توصیه و هشدارهای پلیسی به فروشندگان طلا و جواهر

توصیه و هشدارهای پلیسی به فروشندگان طلا و جواهر

 

توصیه و هشدارهای پلیسی به فروشندگان طلا و جواهر

توصیه و هشدارهای پلیسی

 

برای آن دسته از همکارانی که تازه به این شغل و حرفه وارد شده‌اند توصیه می شود به جهت جلوگیری از هرگونه حادثه و وقوع سرقت موارد زیر را حتماً رعایت و به آنها عمل نمایند.

1.    جدا از نصب شیشه‌های ضد گلوله و دوربین مدار بسته ، در نظر داشته باشید که دستگاه ضبط فیلم را در محلی مخفی قرار داده تا سارقین دستگاه را به همراه خود سرقت نکنند. بدیهی است زاویه‌ی نصب و کیفیت دوربین نیز بسیار مهم می باشد.

 

2.    در هنگام شلوغ شدن فروشگاه حتماً نمایشگر فروشگاه خود را به روی حالت دوربین قرار دهید تا سارقین متوجه شوند که در هنگام سرقت تصاویرشان ضبط خواهد شد.

 

3.    اگر تازه شروع به کار روزانه‌ی خود کردید و متوجه شدید که خیابان خلوت می باشد احتیاط کرده و تا شلوغ شدن خیابان اندکی صبر نموده، سپس فروشگاه خود را باز نمائید.

 

4.    اگر فرد مشکوکی تقاضای گوشواره نمود و درخواست پرو آنرا کرد هشیار باشید که پشت گوشواره‌ی طلایتان را با پشتی بدل عوض ننماید. می توانید پشتی تمام گوشواره های تک و گوشواره‌ی سرویس‌های خود را از نوع پلاستیکی گذاشته اما در زمان فاکتور و در صورت درخواست مشتری با پشتی طلا جایگزین گردند.

 

5.    مدل زنجیرهایی را که نمونه‌ی بدل آنها فراوان می باشد قبل از دادن به افراد مشکوک وزن کرده و پس از تحویل، مجدداً وزن نمائید.

 

6.    از خرید طلای بدون فاکتور اکیداً خودداری نمائید مگر آنکه مطمئن باشید که طلای خودتان بوده و مشتری آنرا از خودتان خریداری کرده است. همچنین افرادی را که فاقد فاکتور خرید می‌باشند ، به اتحادیه راهنمایی کنید تا مجوز فروش برای این افراد صادر گردد. نکته‌ی مهم اینکه ممکن است همین طلای بدون فاکتور را که شما می‌خرید در زمان سرقت به قیمت کشته شدن یک یا چند نفر از همکارانتان به‌دست آمده باشد.

 

7.    اگر مشتری ، جواهرات خود را به جهت تعمیر به نزد شما می‌آورد در هنگام تحویل گرفتن تمام سنگ‌ها و نگین‌ها را از لحاظ سالم بودن و کم نبودن بررسی کنید و نیز در هنگام تحویل به مشتری، آنرا به رویت مشتری برسانید.

 

8.    اگر طلایی را فروختید و مشتری به هر علت درخواست کوتاه کردن و یا کوچک کردن کالا را داد پس از انجام کارها حتماً وزن دوم را در فاکتور قید نمائید. زیرا ممکن است چندین سال از این موضوع گذشته و مشتری این مطلب را فراموش کرده و قصد داشته باشد آن طلا را در جایی دیگر به فروش رساند و این تصور را داشته باشد که وزن طلای فروخته شده کم بوده است.

 

9.    اگر بابت امانت گذاشتن طلای مشتری و یا بیعانه به مشتری رسید داده اید در هنگام فاکتور کردن حتماً رسید را پس بگیرید. حتی اگر به خریدار اطمینان کامل داشته باشید زیرا ممکن است مشتری شما رسید را گم کند و فردی که آنرا پیدا کرده است قصد داشته باشد بوسیله‌ی آن رسید از شما ادعای مال نماید.

 

10.    ممکن است بعضی افراد با چندین خرید خوب قصد جلب اعتماد شما را داشته باشند و در اجرای آخرین نقشه‌ی خود به هر دلیلی از پرداخت وجه خودداری نمایند و با دادن چک و یا این وعده که به‌زودی مبلغ مورد نظر را پرداخت می کنند، پس از بردن طلاها دیگر باز نگردند و کلاه برداری نمایند.

 

11.    اگر به بعضی از مشتریان خود اعتماد کامل دارید و اجناس زیادی را جلوی آنها گذاشته اید و خود به کناری رفته تا مشتری‌تان با خاطری آسوده جنس مورد نظر خود را انتخاب نماید، دقت کنید که بعضی سارقین از حواس‌پرتی شما و نا آگاهی مشتری شما سوء استفاده کرده، اقدام به سرقت به‌طور مخفیانه و یا جابه‌جایی با اجناس مشابه بدل و یا کم‌ارزش‌تر می‌نمایند.

 

12.    در هنگام چیدن ویترین ، هرگز افراد غریبه را حتی اینکه قصد خرید داشته باشند به داخل مغازه راه ندهید زیرا این حالت برای سارقین بهترین زمان است که می توانند تمام طلاها را یک‌جا و بدون اتلاف وقت با خود سرقت کنند.

 

13.    پس از فاکتور کردن بهتر است شماره‌ی تماس خریدار را به روی ته فاکتور یادداشت نمائید تا اگر به هر علتی متوجه شدید اشتباهی در ثبت فاکتور صورت گرفته بتوانید به آسانی با خریدار تماس حاصل کنید. 

 

14.    اگر افرادی در پوشش روستاییان ساده لوح طی تماس تلفنی از سایر استان‌ها ادعا کردند که گنجی شامل سکه‌های طلا یافته‌اند و قصد فروش آنها را دارند مراقب باشید در دام این شیادان نیفتید زیرا این افراد در قرار نخست سکه‌های اصلی را به شما نشان می‌دهند اما در مرحله‌ی بعدی نقشه خود سکه‌ها و طلاهای بدلی را به شما خواهند فروخت و یا اقدام به زورگیری خواهند نمود.

 

15.    به صرف اینکه طلایی دارای مارک عیار 750 می باشد مطمئن نباشید که 100% آن قطعه طلا است. زیرا مدتی است که دیده شده افرادی بدلی‌جاتی مانند نقره را چندین مرحله روکش طلا داده که حتی با محک زدن نیز ممکن است متوجه بدلی بودن آن نشوید. در این مواقع قسمتی از آن قطعه را سوهان زده و قطره‌ای تیزآب به روی آن بریزید تا از انفعالات رخ داده متوجه شوید که قطعه‌ی مورد نظر طلا بوده و یا بدل می باشد.

 

16.    اگر در فروشگاه خود فروشنده‌ی جوان و کم ‌تجربه‌ای دارید دقت کنید که بعضی از زنان معلوم‌الحال با استفاده از جذابیت‌های زنانه‌ی خود سعی دارند حواس فروشنده شما را پرت نموده و اقدام به سرقت نمایند.

 

17.    به هنگام مراجعه‌ی خانم‌هایی با روبند، جانب احتیاط را بیشتر رعایت نمائید.حتی ممکن است مردانی در پوشش چادر و روبند و با اختفای اسلحه‌ی خود در زیر چادر عربی و ... قصد سرقت مسلحانه داشته باشند.

 

18.    رفت و آمد مشتریان به درون و خارج از فروشگاه فقط از طریق کلید برقی و در کنترل شما باشد.

 

19.    اگر دیوار به دیوار و یا پشت فروشگاه شما فضای خالی و یا در حال ساخت وجود دارد دقت کنید که ممکن است سارقین با تخریب دیوار قصد ورود به فروشگاه شما را داشته باشند. بنابراین بهتر است در هر صورت دیوارها، سقف و کف فروشگاه به‌طوری ساخته شده باشند که نفوذ به آن به سادگی امکان‌پذیر نباشد.

 

20.    در اوقات خلوت مراقب توقف وسایل نقلیه‌ی مشکوک و همچنین رفت‌وآمد موتورسیکلت سواران در اطراف فروشگاه خود باشید.

 

21.    بهتر است دستگاه کارت‌خوان در دید مستقیم مشتری اما کشیدن کارت و وارد کردن مبلغ توسط خودتان انجام پذیرد. در صورت تمایل مشتری می تواند رمز کارت را شخصاً وارد کند. همچنین به رسیدهای جعلی که از قبل ممکن است تهیه شده باشد توجه داشته باشید.

 

22.    مدتی است بعضی از جاعلین به‌جای ضرب سکه‌های کامل، نیم و ربع به ضرب سکه‌های پارسیان رو آورده‌اند. دلیل این کار آن است که طلافروشان می توانند سکه‌های کامل، نیم و ربع را از وکیوم آن خارج نموده و پس از بررسی با آرم فروشگاه خود مجدداً سکه‌ها را وکیوم نمایند. اما در سکه‌های پارسیان چون وکیوم سکه‌ها توسط طلافروشان امکان‌پذیر نمی باشد و پس از خارج کردن سکه از پرس کارت از حق‌الضرب آن کاسته خواهد شد معمولاً طلافروشان از این عمل خودداری می‌نمایند. بنابراین به صرف این‌که سکه‌ی پارسیان دارای «هولوگرام» و تایید شده توسط اتحادیه‌ی طلافروشان می باشد از این موضوع غافل نشوید و ابتدا آن‌را بررسی نموده سپس اقدام به خرید از مشتری نمائید.

 

23.    متاسفانه بعضاً دیده شده بعضی از کارکنان یک فروشگاه با چندین سال سابقه‌ی کار از اعتماد صاحب کار خود سوءاستفاه نموده، با زدن کلید یدک و مهیا نمودن ریموت دزدگیر فروشگاه شبانه اقدام به سرقت می‌نمایند. بنابراین با بررسی سوابق و شناخت کافی اقدام به استخدام فروشنده در فروشگاه خود نمائید.

 

24.    پیشخوان داخل فروشگاه ‌طوری باشد که از سمت مشتری نتوان با دراز کردن دست از داخل ویترین اقدام به سرقت نمود. در این مواقع سارقین به‌طور گروهی اقدام به سرقت می‌نمایند. بدین صورت که چندین نفر  حواس فروشنده که تنها می باشد را پرت می کنند و شخص دیگر دست خود را دراز کرده، اقدام به سرقت می‌نماید. همچنین دیده شده سارقین با آموزش کودکان خردسال ابتدا فروشنده را به سمت نقطه‌ی خاصی از فروشگاه می‌برند و ضمن سؤال پیچ کردن فروشنده کودک را به پشت پیشخوان می‌فرستند تا سرقت خود را به کمک کودک عملی نمایند.

 

25.    اگر شخصی به همراه فاکتور قصد فروش و یا معاوضه‌ی طلای خود را داشت که شناختی از فرد مذکور نداشتید بهتر است که کد ملی آن شخص را جهت احتیاط یادداشت نمائید. در این مواقع شخصاً کد ملی را از روی کارت ملی فرد یادداشت نمائید تا احتمالاً اگر شخص مزبور موردی داشت کد ملی خود را به‌طور اشتباه به شما ندهد.

 

26.    هرگز گول ظاهر افرادی را که با لباس نظامی و درجات بالا به نزد شما آمده‌اند را نخورید. چنین افرادی ممکن است در ازای خرید به شما چکی ارائه کنند با انواع و اقسام مهرهای دولتی و انتظامی اما پس از اقدام برای وصول چک متوجه شوید که چک بی‌محل دریافت نموده‌اید.

 

27.    شگرد دیگر سارقین این است که با به دام انداختن زنان ساده‌لوح و وعده‌های دروغین نظیر خرید ازدواج به نزد شما آمده، پس از امتحان کردن چندین جنس و به بهانه‌ی صحبت با تلفن همراه و یا دیدن اجناس دیگر پشت ویترین به تنهایی با طلاها به بیرون رفته و تصور شما این است که زن داخل مغازه همسر آن فرد می باشد. درحالی‌که سارق به همراه طلاها پا به فرار گذاشته است و شما مانده‌اید و زن مورد نظر که حتی کوچک‌ترین اطلاعاتی هم از فرد سارق ندارد.

 

28.    به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی نمائید که حتی‌المقدور بیش از یک نفر در داخل فروشگاه حضور داشته باشند.

 

29.    در زمان تاسیس یک واحد صنفی طلافروشی انتخاب مکان از نظر جرم‌خیزی منطقه، حاشیه بودن و نیز بافت جمعیتی و فرهنگی از موارد قابل توجه است.

 

30.    توجه نمائید که پرسنل فروشگاه شما به جهت تعمیرات طلای مشتریان در مسیر کارگاه یا رفت و آمد به شعبات دیگر فروشگاه‌تان همیشه از یک مسیر و در یک ساعت خاص تردد ننمایند. این نکته برای طلا فروشان کیفی نیز بسیار حایز اهمیت می باشد.

 

31.    به برنامه‌هایی که هر از چند گاهی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی در رابطه با سرقت از طلا فروشی ‌ها پخش می شود و نیز اخباری را که در همین زمینه در روزنامه‌ها چاپ می شود توجه نمائید تا از آخرین شگردهای سارقین و توصیه‌های امنیتی نیروی انتظامی مطلع گردید.


 

 

 

 

منبع :  بخشی از کتاب فروشنده حرفه ای طلا و جواهر شو

 

آموزش فروشندگی طلا و جواهر

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید